• Wix Facebook page

© 2020 by Washington Lodge No. 3 A.F.A.M.

Washington Lodge Past Masters

1770        John Wale

1771         ____ Conan

1772-74   See note 1

1775        John Deaver

1776-78   Jonothan Connor

               William Johnson

               Francis Ellerton

               Joseph Harrison

               George Helm

               William Rae

               William Tinker

               James Stewart

               Robert Stewart

               Thomas Worrell

               Alexander Cummins

1779        Abraham Jackson

1780-81   __________

1782        James Tibbett

1783-86   __________

1787-88   David Stodder  2

1789        __________

1790        William Jacob

1791-92   __________

1793-94   John Weaver

1795        __________

1796        Joshua Ennis

1797        John Weaver

1798        Joshua Ennis *

1799        Edward Smith

1800       John Davis

1801        Alexander Martin  3

1802        David Geddes

1803        Thomas Cockerell

1804-05  Edward Smith

1806-07  Peter Galt

1808       Thomas Worreli

1809       Tobias Watkins  4

1810-11   Archibald Dobbin

1812-13   Peter Galt

1814-15   James Vinson

1816        James Cordery

1817        Peter Galt

1818        Henry Dorry

1819        Henry Starr

1820       Sheppard C. Leakin  5

1821        James P. Smith

1822        Nicholas Brewer  6

1823        Haste P. Cathell

1824        James P. Smith

1825        Thomas Watson

1826        William Cathell

1827        James P. Smith

1828        Morton Justis

1829        James P. Smith

1830-31   Morton Justis

1832-33   John E. Stansbury

1834        James Frazier

1835-37   Nicholas Brewer  6

6-Month Terms

1844        Charles H. Ohr  7

1845        Daniel A. Piper  8

1846-47   Charles E. Goodwin  9

1848        Francis J. Dallam

1848        Daniel A. Piper

1849        Charles E. Goodwin

1849        Enoch S. Courtney

1850        Edward B. Dallam

1850        James E. Montell

1851         Alexander Sellman

1851-52   James E. Montell

1852        W. T. Dalby

1853        Henry J. Irwin

1853-54   John W. Walker

1855        G.B. Talliferro

1856-57   Charles E. Goodwin

1858        Albert A. Nunes

1858        Samuel G. Miles

1859        T. J. Welby

1860        Charles E. Goodwin

1860-61   John Walker

1862        George T. Parkhurst

1863        R. H. Conway

1864-65   James D. Mason

1866        Daniel A. Jenkins

1867-68   James Wolfe Brady

1868        H. S. Reay

1869        Peter Hamilton

1869        Charles A. O’Hare

1870        John Walker

1871-72    Peter Hamilton

1873        William C. Nickum

1874        Thomas C. Douglas

1875        William C. Nickum

1876        Conrad Schumaker

1877        Peter Hamilton

1878        William C. Nickum

1879        William H. King

1880-81   J. Wesley Smith

1881-83   George W. Sheive

1883        John E. Ellis

1884        John N. Wright

1885        Benjamin WaIlis

1886        T. Sollers Waters

1887        Joseph M. Watkins

1888        Charles H. Makibbin

1889-90  C. Henry Bischoff

1891        Thomas F. Sprigg

1892        Ivan A. Beck

1893        C. Henry Bischoff

1894        George D. Disney

1895        Charles A. Siegmund

1896        William F. Broening

1897        Henry A. Harig

1898        William A. Gardner

1899        Alexander P. Bayliss

1900       Aldolphus H. Weaver

1901        Henry C. Schirm

1902        William W. Kelley

1903        A. C. Loper

1904        Frank West

1905        Philip Lindemeyr

1906        George H. Suter

1907        Samuel M. North

1908        Charles Schanze

1909        James M. Caulk

1910        T. Frank Wilhelm

1911         E. Edwin Leach

1912         Richard W. Fleming

1913         John W. Walker

1914         George L. Ferguson

1915         C. Edward Harig

1916         Charles H. WiId

1917         G. F. Buxton, MD

1918         John W. Perkins

1919         Harry F. Meyers

1920        William G. Streett

1921         August H. Siegmund

1922        Allan B. Lockhart

1923         Levin E. Custer

1924         John J. Tate

1925         Alvin G. Ames

1926         S. Coe Blackburn

1927         George C. Warehime

1928         Byron A. Lippert

1929         William F. Reindollar

1930         C. Morris Harrison

1931          E. Edward Keefer

1932         Samuel R. Marks

1933         Herman C. Forrester

1934         George F. Smith, Jr.

1935         Allen K. Copsey

1936         C. Lamar Creswell

1937         Michael J. Struck

1938         Walter E. Plitt

1939         Owen W. Turpin

1940         George W. Brooks

1941          Allen S. Kittrell

1942         William H. Eckart

1943         Richard Gawthrop

1944         Charles Stroheker

1945         Edington D. Bond

1946         J. George Bobb

1947         J. Norman Henkel

1948         William A. Pukall

1949         Frederick A. Schaich

1950         Willard M. Green

1951          Richard a Bradburn

1952         John G. Casner, Jr.

1954         Clayton B. Reese, Jr.

1955         George R. Pelter

1956         Ernest T. Dousha

1957         Stephen T. Hayes

1958         Frederick Reitz

1959         Jacob W. Easton, Jr.

1960         George J. Dolle, Jr.

1961          Charles E. Hahaffey

1962         Dale J. Fritz

1963         L. Dumay Toler

1964         Charles W. Kerner

1965         W. Allen Grace

1966         Basil W. Kalenack

1967         Calvin C. Durm

1968         Frank W. Reiser

1969         William H. Fisher

1970         Wilbur C. Edgar

1971          Michael J. Jessop

1972         James F. Waters, III

1973-74    John H. Barber

1975-76    Frederick B. Schaich

1977         Waiter C. Nooe, Jr.

1978         Norman G. Williams

1979         William T. Taylor

1980         August G. Bohmer

1981          Frank W. Reiser

1982         Louis J. Ereil, Jr.

1983         Spurgeon K. Benjamin

1984         Forrest G. Bonner

1985         Arthur G. Franke

1986-88    Teddy R. Barkley, Jr.

1989-91    John A. Dunnigan

1992-94    John C. Friskey

1995         Teddy R. Barkley, Jr.

1996-97    Charles E. Winebrenner, Jr.

1998         Richmond C. Laney

1999-02    R. Frederick Lunn

2003        Teddy R. Barkley, Jr.

2004        Charles E. Winebrenner, Jr.

2005        Joseph Rockstroh

2006-07   Frederick J. Reitz

2008        Walter J. Kulesza

2009        Jason M. Taft

2010         John B. Maclay, Jr.

2011-12     S. Michael Rashad, Sr. **

2013         Jeremy P. Sotzen **

2014         Jason M. Taft **

2015-16    Justin Parks **

2017         Malcolm E. Steigerwald

2018-19    Robert Knight Jr. **

1 - These Brethren are listed in several places, such as Grand Lodge Proceedings and on signed documents as Past Masters of No. 15. We cannot determine which years they served.

2 - David Stodder was well known in the Town of Baltimore. A shipbuilder with ways on or near Fells Point he distinguished himself by building the USS Constellation, the sister ship to Old Ironsides, in 1797-98. The war-ship saw action in 1799-1800 under Captain Truxton and proved that the United States Navy was no longer a fledgling force.

3 - Brother Martin was the first publisher of the Baltimore American and Daily Advertiser on May 14, 1799. The paper was the first to carry the Francis Scott Key’s poem, “The Star Spangled Banner” on September 21, 1814. He also printed our “Bye-Laws” in 1801 while Master of the Lodge.

4 - Dr. Tobias Watkins was a native Marylander and was initiated in Washington No. 3 in 1805. He was elected the 10th Grand Master in 1813 and again in 1816-17.

5 - Sheppard Church Leakin, a Baltimore native, was initiated in Washington No. 3 on February 4, 1812. During the war with England he held a Captain’s commission and was present at the Battle of Fort McHenry. Promoted several times, he eventually became the Mayor of Baltimore City in 1838.

6 - Nicholas Brewer was born at Marly, near Annapolis, in 1789. He moved to Baltimore and was initiated in No. 3 on January 8, 1818. Elected Treasurer of the Lodge in 1827, he served in that office until his death in 1880 (53 years!). He was also active in the Grand Lodge and served as Deputy Grand Master in 1860-61.

7 - Dr. Charles H. Ohr was born in Funkstown, Maryland on October 19, 1811. He received the Degrees in Masonry in Friendship Lodge No. 84 (Williamsport) in 1839 and started Tonoloway Lodge No. 86 (Hancock) in 1842. He was active in the Grand Lodge during this period, and in May 1843 introduced a resolution favoring the resuscitation of dormant lodges. Mainly through his efforts No. 3 was revived, and he served as our Master until his election to Junior Grand Warden in 1845. He aided other Lodges too and was the Master of no less than four. He was elected the 17th Grand Master in 1849 and served until 1851.

8 - Daniel A. Piper was born in Virginia and received the Degrees of Masonry in that state in 1827. He moved to Baltimore in 1838, and later appears in the Grand Lodge where, with his brother-in-law, Dr. Ohr, he was active in the revival of dormant Lodges. His proficiency in the work led to his election as Grand Lecturer and he represented Maryland in the Baltimore Convention of 1843. He was the first Mason to hold this office, and the only one ever elected – all others were appointed. Brother Piper was elected Senior Warden of Washington Lodge No. 3 at the first regular meeting in 1844, and ascended to the Master’s Chair upon Brother Ohr’s retirement.

9 - Charles E. Goodwin was born in Fredericksburg, Virginia in 1797, and received the Degrees of Masonry in George Washington’s mother Lodge (Fredericksburg No 4). Affiliating with No. 3 in 1845, he was elected our Master the following year. In 1858 he was elected the 21st Grand Master — the third Past Master of Washington Lodge to hold this office.

* Our best guess based on available information—if you know more, please advise the WM.

** Grand Master's Award with Distinction Recipient